אודות המרכז

המרכז לתקשורת בינלאומית של אוניברסיטת בר-אילן הוא היחידי בארץ ואחד היחידים בעולם שעוסק בהיבטים מחקריים ויישומיים של דיפלומטיה ציבורית וכיסוי תקשורתי של יחסים בינלאומיים כולל טרור ומלחמה, דיפלומטיה ושלום, יחסי מסחר וכלכלה, תרבות וספורט, ארגונים בינלאומיים וארגונים לא ממשלתיים וערכים, נורמות ומשפט בינלאומי.

 

המרכז עוסק בתקשורת המסורתית כולל עיתונות, רדיו וטלוויזיה וכן בתקשורת החדשה הכוללת אתרים, בלוגים ורשתות חברתיות. פעילות המרכז כוללת מחקר בסיסי ויישומי, כנסים ארציים ובינלאומיים, פרסומים כלליים ומכווני מדיניות וקורסי הדרכה בסיסיים ומתקדמים.

 

חלק ניכר של פעילות המרכז מוקדש לאתגרים שעומדים בפני הדיפלומטיה הציבורית הישראלית ולדרכים שבהן ניתן להתמודד איתם. עידן המידע מציג אתגרים בפני שחקנים בינלאומיים כולל ישראל, אבל גם הזדמנויות לעצב ולהעביר מסרים חשובים על מטרות המדינה, ערכיה והדרכים שבהן היא משתמשת או רוצה להשתמש כדי להשיג את יעדיה.

 

מטרת המרכז היא ליצור מודעות בקרב מנהיגים ומקבלי החלטות בכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, בכנסת ובקרב ארגונים ציבוריים לגבי החשיבות המתעצמת של תקשורת ודיפלומטיה ציבורית לביטחונה ולרווחתה של המדינה. המרכז מגבש הצעות לאסטרטגיה וטקטיקה תקשורתית וכן תוכניות פרטניות בתחומי הדיפלומטיה הציבורית. התוכניות מבוססות על שימוש מושכל בכל הכלים המודרניים של דיפלומטיה ציבורית כולל רשתות חברתיות, מיתוג, יחסי ציבור, תרבות, חילופי סטודנטים ומדענים, סיוע הומניטארי, עסקים, תיירות, שימוש בעמותות ובארגונים לא ממשלתיים, גיוס תפוצות, מעקב אחרי כיסוי תקשורתי וביצוע סקרי דעת קהל.

 

קורסי ההדרכה של המרכז מיועדים לגורמים ממשלתיים ולא ממשלתיים  שמייצגים את ישראל בעולם. הקורסים כוללים נושאים כמו כתיבה, סנגור, מסגור, טיפוח יחסים עם אמצעי התקשורת, יחסי ציבור, שכנוע, שיווק פוליטי, הופעה בפני קהל ובאמצעי התקשורת האלקטרוניים, יצירת והפעלת רשתות חברתיות ותקשורת בין-תרבותית. המרכז פועל באמצעות חוקרים ועמיתים בכירים וצעירים וביניהם אנשי ממשל בכירים, דוברים, דיפלומטים וקצינים בכירים לשעבר, עיתונאים ומומחים ליחסי ציבור, לפרסום ולתקשורת חדשה.

 

המרכז מקיים קשרים מקצועיים ומדעיים הדוקים עם המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטה של דרום קליפורניה. ב-2011 המרכז לתקשורת בינלאומית והמרכז לדיפלומטיה ציבורית קיימו באוניברסיטת בר-אילן כנס בינלאומי מקיף וראשון ומסוגו בישראל על נושאים והיבטים שונים של דיפלומטיה ציבורית.

 

ראש  המרכז: פרופ' איתן גלבוע

מנהל המרכז: מר רועי דואני

רכזת אירועים וסדנאות: גב' רעות ירושלמי