תואר שני בתקשורת פוליטית בשנה אחת (ללא תזה)

חמש סיבות שיגרמו לכן ולכם לבחור בתואר השני

במגמת תקשורת פוליטית באוניברסיטת בר-אילן

  1. תקשורת פוליטית בעידן הרשתות - תחום חם לכל מי ששואף להטביע חותם: תואר שמתאים לכל מי שרוצה לקבל הבנה וכלים מעשיים בעולם התקשורת בעידן הרשתות (המסלול מתאים גם למי שאין תואר בתקשורת). בתואר לומדים, זה לצד זה, סטודנטים בעלי תפקידים בכירים בעולם התקשורת שמעוניינים להרחיב את השכלתם לצד סטודנטים שמבקשים למצוא את מקומם בשוק המדיה הדינמי (בעיקר בעולמות של דוברות, יחסי ציבור, עיתונות וייעוץ תקשורתי-פוליטי).  
  2. מרצים מן השורה הראשונה באוניברסיטה נחשבת, מפגישים אתכם עם הסוגיות האקטואליות ביותר בחברה הישראלית ובחברה הגלובלית: קמפיינים וסקרים, כיסוי קונפליקטים, כוחה של התמונה והמניפולציה של הטראומה; עיתונות בעידן הדיגיטלי; חופש העיתונות ויצירת דעת קהל. בליווי צמוד של מרצים מובילים תגיעו אל היעד שלכם!
  3. רק אחה"צ אחד בשבוע בקמפוס: שילוב מושלם בין לימודים בקמפוס הירוק שלנו (ימי שלישי החל מהשעה 14:00), לבין שיעורים אפקטיביים הנלמדים מהבית (ימי שישי).
  4. קורסים מרתקים: בין הסדנאות שלנו: פוליטיקה אלגוריתמית-תעמולה בעידן המידע; קמפיינים פוליטיים ברשתות חברתיות-תכנון וביצוע; ניהול דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית בעידן הניו-מדיה; אומנות הרטוריקה: הופעה מול קהל ומצלמה. 
  5. תואר שני מלא בשנה קלנדרית אחת ובשכר לימוד אוניברסיטאי: מסיימים את כל הלימודים בשנה קלנדרית אחת: שלושה סמסטרים רצופים (כולל קיץ).   

המסלול נלמד בבית הספר לתקשורת מטעם המחלקה למדע-המדינה

רוצה לקבל פרטים נוספים?

כתבו למזכירות בית הספר - comm.office@biu.ac.il או חייגו: 03-5317061

ניתן לפנות לראש התוכנית לתואר שני, פרופ' מוטי נייגר, בכתובת הדוא"ל: motti.neiger@biu.ac.il

 

יועץ לתואר השני המחקרי, ד"ר יונתן אילן, בכתובת הדוא"ל: yoni.ilan@gmail.com 

 

אז מה לומדים בתכל'ס? - הנה כמה שורות על הקורסים הנלמדים במסגרת התואר: 

תקשורת, דעת-קהל ומדיניות: בקורס של ד"ר יעלי בלוך-אלקון, נבחנים יחסי-הגומלין בין שלושת הגורמים. זוהי אחת הסוגיות המרכזיות, המורכבות והמעניינות ביותר במחקרי התקשורת, הפוליטיקה והיחסים-הבינלאומיים. זוהי סוגיה מרתקת במיוחד בעידן הטכנולוגי לכן בקורס יבחנו יחסי הגומלין תוך הדגמה ויישום על אירועים אקטואליים בולטים בארץ ובעולם.

פוליטיקה אלגוריתמית: יואב אדלר ילמד אתכם על תעמולה בעידן המידע. אדלר, דיפלומט לשעבר וכיום מנהל מדיניות הגלובלי של Taboola.com. אז אתם בטח מבינות ומבינים שבקורס ישולבו גם הרבה תכנים מעשיים. תבינו את דרכי פעולה של תעמולה פוליטית בזירה המקומית והבינ"ל בעידן המידע והרשתות החברתיות. תכירו יישומים אלגוריתמיים (אין צורך בידע בתכנות), תבינו כיצד פועלת בינה מלאכותי וגם תחשפו לכלים למניפולציה אלגוריתמית על זרימת מידע ברשתות. 

מוכרים סבל - שיח הטראומה בתקשורת: עם פרופ' אודי לבל תלמדו נושא משמעותי בשיח הפוליטי ובעיצוב סדר היום – שיח הטראומה.  מרתק לראות כיצד קבוצות מגדירות בעיות חברתיות תוך שימוש בשיח הקורבניות והכאב. הקורס קושר זאת לתחומים חשובים כמו ניהול רגשות בתקשורת והפוליטיקה של הזיכרון הקולקטיבי.

קמפיינים פוליטיים בעידן הטכנולוגי: בסדנה של אריק סגל, מומחה לרשתות, הסטודנטים לומדים כיצד לתכנן ולנהל קמפיינים פוליטיים תוך שימוש בפלטפורמות דיגיטליות וכלים טכנולוגיים.  לומדים לבצע ניתוח של קהלי יעד ברשתות חברתיות, להבין את התפקידים ואת המשמעות של פלטפורמות בקמפיינים פוליטיים, ואפילו – גם כאלה בלי שום רקע טכנולוגי – מייצרים בוטים שעובדים בשבילם.

תעשיית הדימויים: תמונות ועיצוב המציאות: תמונה שווה אלף מילים?  בקורס הזה של ד"ר יונתן אילן נכיר את ארגוני חדשות הפועלים בזירה של היום, ונשאל מי ישרוד את עולם המחר? נדבר על דימויים ומתי הם עוברים לחדשות והופכים לבעלי פוטנציאל לתהודה בינלאומית? צריך להגיד שזה סמינר, וככזה יבחנו כאן סוגיות הליבה הקיימות היום בחקר החדשות תוך התבוננות ביקורתית בטקסטים טלוויזיוניים וקולנועיים מהתרבות הפופולרית.

עיתונאים בקונפליקט: סיקור בעת משבר: בסמינר של פרופ' מוטי נייגר אנחנו צוללים להבין איך מתפקדת המדיה בעת משבר וכיצד עיתונאים מתמרנים בין הנאמנות לאומה לנאמנות למקצוע. הקורס משלב בין תובנות תיאורטיות מתחום חקר העיתונות וחקר התקשורת הפוליטית לבין כלים מעשיים לניתוח כיסויי תקשורתי.

חופש העיתונות בחירום ובשגרה:  מנקודת מבט ביקורתית נוגע פרופ' מוטי נייגר בסוגיות החמות ביותר על סדר היום הפוליטי – יחסי הון-שלטון-עיתון, צנזורה צבאית וצנזורה עצמית והאתגרים שניצבים בפני התקשורת בעידן שבו כל המידע גלוי לכאורה.

הפוליטיקה של הסקרים: שיקוף ועיצוב דעת קהל: את הקורס מלמד ד"ר מנחם לזר, הבעלים והמנכ"ל של "פאנלס פולטיקס" מכון המחקר הפוליטי החשוב שבו משלבים בין כלי מחקר טכנולוגיים מתקדמים לבין מיומנויות ייעוץ ומחקר פוליטי. בשיעורים מקבלים כלים להבנת כלי המחקר הפוליטי וכיצד להשתמש בהם לקבלת החלטות.  

ניהול דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית בעידן הניו מדיה: אסטרטגיות לעתות משבר – בקורס של ד"ר שי אטיאס תפגשו באופן חוויתי את אתגרי "הסביבה התקשורתית-דיפלומטית החדשה" שניהול המשברים שבה, הפך לצורך קריטי בכל דרג ניהולי. הקורס יתמקד בשינוי המהותי שעברו הזירות וימחיש את האיומים אך גם את ההזדמנויות והכלים החדישים שנוצרו בעקבות מהפכת המדיה החברתית של העידן הדיגיטלי. הקורס כולל סיור שטח, מרצים אורחים וסימולציה חגיגית בסוף הקורס בשיתוף בכירי התעשייה.

אומנות הרטוריקה: הופעה מול קהל ומצלמה: עם רחלי לבבי תלמדו מיומנות קריטית לאנשי תקשורת ולמנהלים. היכולת לעמוד ולהציג בפני קהל ומצלמה בצורה רהוטה ומשכנעת משמעותית במיוחד למי שרוצים לעסוק בעולם המדיה ולכל מי שמבקש להשתלב בתפקידים בכירים בארגונים. גם אם יש לכם ניסיון בהופעה, ארגז הכלים שלכן ושלכם יתעשר מאוד בעקבות הכישורים והמיומנויות שתרכשו בקורס זה.  

מערכת שעות - מסלול תקשורת פוליטית בשנה אחת (ללא תזה)

מוזמנים לצפות בקליפ שלמטה ולקבל תמונה רחבה של הקורסים השונים הכלולים בתואר השני שלנו:

תואר שני בבית הספר לתקשורת בר אילן

מטרות המסלול

המסלול מיועד למי ששואפים לעבוד כמנהלים, עורכים בכירים וכתבים, מפיקים ושדרנים בכל אמצעי התקשורת ובאינטרנט, יועצי תקשורת, פרסומאים, דוברים ואנשי יחסי ציבור הן במגזר הארצי והמקומי והן במגזר הציבורי והפרטי.

תנאי קבלה

תואר ראשון ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בציון ממוצע מינימלי של 80.

 

תוכנית הלימודים

קורסי חובה

4 ש"ש

קורסי בחירה בתקשורת

6 ש"ש

קורס בחירה במדעי המדינה

4 ש"ש

סמינריון בתקשורת

4 ש"ש

סה"כ

18 ש"ש,

(36 נ"ז)

סטודנטים במסלול ב' צריכים לסיים את כל החובות לתואר תוך שנה קלנדרית אחת. מקבלי תואר שני במסלול ב' אשר ירצו להמשיך לתואר שלישי, יצטרכו להירשם ראשית למסלול השלמת תזה.  פרטים בתנאי הקבלה לתואר שלישי ומול מזכירות בית הספר לתקשורת.

 

לימודי השלמה

לימודי השלמה למועמדים שאין להם רקע בתקשורת, ייקבעו על פי הרקע האקדמי של מועמד.

מס' קורס שם הקורס ש"ש מועד הערות
63-800* יסודות התקשורת: מושגים ומודלים 2 סמסטר א מתוקשב

 

הציון הממוצע הנדרש בקורס ההשלמה הוא 80.  ללא השגת הממוצע הנדרש לא ניתן יהיה לסיים את התואר. 

 

ידיעות שפות: עבור סטודנטים הלומדים במסלול ב', ללא תזה אין חובת אנגלית לתואר. 

קורסים ביהדות: בוגר בר-אילן מחויב בקורס יהדות אחד (2 ש"ש), מי שאינו בוגר בר אילן מחויב בשני קורסי יהדות (4 ש"ש)

לימודים בקיץ: קורסי התואר השני בקיץ הם בעלות שונה מעלות הקורסים במהלך השנה, עם זאת, בהליך הגשת בקשה לזכאות נבדקת האפשרות להחזר חלקי עבור התשלום שבוצע לקורסים אלו.

 

ייתכנו שינויים של הרגע האחרון וביה"ס רשאי להוריד או להוסיף קורסים בהתאם