שלחו לחבר

דו ראשי מובנה - תקשורת ומדעי המדינה

תכנית לתואר ראשון במסלול דו ראשי מובנה תקשורת - מדעי המדינה

כוחה הרב של התקשורת בעיצוב חיינו, בשילוב עם המצב הביטחוני והייחדויות הגיאו-פוליטית של ישראל, הופכים את לימודי התקשורת הפוליטית לחשובים ומשמעותיים ביותר. המסלול המוצע, משלב בין לימודי תיאוריה וביקורת על התקשורת, אמצעי התקשורת וגופי התקשורת לבין לימודי מדע המדינה, יחסים בינלאומיים ופוליטיקה.

לימודי תקשורת פוליטית מאפשרים לסדטונט ראייה רחבה והבנה עמוקה של ההתנהלות הפוליטית הישראלית והעולמית , מבנה המשטרים והסיבות לבחירה וביצוע של פעולות מסוימות על פני אחרות כמו כן גם הסתכלות דרך אמצעי התקשורת על הנושא ומתן ביקורת על המתרחש.

תיאור המסלול:

מסלול דו-ראשי תקשורת – מדעי-המדינה משלב בין שני תחומים המשלימים זה את זה מאז ומתמיד, מתקופת הרטוריקה של אנשי יוון העתיקה ועד ימינו אנו. השינויים בעולם התקשורת מלווים משטרים שונים, וגם מהווים גורם מכריע בהפלתם- מהכתבים שהשפיעו על המהפכה הצרפתית ועל פוסטים שהשפיעו על האביב הערבי ב- 2011 והצלת המשטר בטורקיה ב- 2016. המשולש של יחסים בין ממשל, תקשורת ודעת קהל הוא מורכב, מרתק וחשוב מאין כמוהו ועל כך נלמד ונבחן בתכנית לימודים משולבת זו.

 

ייחודיות המסלול:

בשנים האחרונות אנו עדים למהפכה טכנולוגית-דיגיטלית בה הפכה התקשורת לגורם משמעותי ובלתי נפרד מחיי היומיום. התקשורת, אם כן, היא המקור העיקרי ממנו אנו לומדים על המתרחש בארץ ובעולם, והיבטיה ניכרים בכל. כוחה הרב של התקשורת בעיצוב חיינו- ולאחרונה היכולת שלנו גם לעצב את התקשורת-הופכים את לימודי התקשורת הפוליטית ליוצאי דופן בחשיבותם. עובדה זו מקבלת משנה תוקף בהתחשב במצב הביטחוני והסביבה הגיאופוליטית הייחודית בה מתקיימת מדינת ישראל. המסלול המוצע משלב בין לימודי תיאוריה וביקורת על התקשורת ופרקטיקה עם המדיה, לבין לימודי מדעי המדינה, יחסים בינלאומיים ופוליטיקה.

 

אפשרויות תעסוקה:

שילוב שני המסלולים פותח בפני הסטודנט מגוון אפשרויות תעסוקה בכל התחומים הציבוריים: משרדי ממשלה וכנסת ( יועצי תקשורת, דוברים וכו') ; חברות עסקיות    (תקשורת שיווקית : Marcom) ; עמותות ואירגונים ציבוריים וביטחוניים ( ניהול תקשורת פנים וחוץ ארגונית); וכמובן , גם בתחום התקשורת עצמה, כגון ערוצי חדשות במדיה אלקטרוניים וכתובים,תקשורת חדשה, פרסום , שיווק, דוברות, יחסי ציבור ועוד.

היקף הלימודים

במסלול דו ראשי מובנה תקשורת מדעי המדינה  ילמד הסטודנט תקשורת כמסלול ראשי, 25 ש"ש ומדעי המדינה כמסלול ראשי נוסף בהיקף של 26 ש"ש,

בכך יתמחה הסטודנט בלימודי תקשורת תוך שילוב תחום מדעי המדינה שיהווה השלמה והרחבה ללימודי התקשורת.

תואר ראשון במסלול זה מתפרש על פני 3 שנים וכולל קורסי חובה, קורסי בחירה וסמינריונים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לביה"ס לתקשורת כוללים ציון משוקלל של פסיכומטרי ובגרות. תנאים אלו משתנים מידי שנה על-פי היצע וביקוש. 

סטודנט בעל ממוצע 98 ומעלה בבגרות, לא מחוייב בפסיכומטרי. במקרה זה יש לעשות מבחן אמיר/אמירם לקביעת רמת האנגלית.

שימו לב- כי יש לעמוד בתנאי הקבלה בשתי המחלקות.

לחישוב תנאי הקבלה לחצו 

https://shoham.biu.ac.il/kabala/

"תנאי קבלה לעולים – בעלי תעודת בגרות מחו"ל"   https://biuinternational.com/important-information/

 

להלן תכנית לימודים מוצעת על פי חלוקה לשנים במסלול דו ראשי מובנה תקשורת ומדעי המדינה  עדכנית לשנה"ל תשע"ח.

מצ"ב קישורים למערכות בתקשורת דו ראשי מובנה עם מדעי המדינה לשנים א+ ב. לתשומת ליבכם, ייתכנו שינויים במערכת השעות ויש לוודא מול מזכירות בית הספר לתקשורת לקראת סוף אוגוסט האם בוצעו שינויים במערכת השעות של תקשורת.

הקורסים של מדעי המדינה המופיעים במערכת המוצגת באתר זה הינם על פי מערכת שנשלחה אלינו ממדעי המדינה ולנוחיותכם. לתשומת ליבכם, במערכות אלו מופיעים רק קורסי חובה במדעי המדינה, קורסי הבחירה והסמינריונים במדעי המדינה רבים ומגוונים וניתן לברר זאת מול המחלקה למדעי המדינה. סטודנט שרוצה לוודא לגבי שיבוץ סופי של קורסים במדעי המדינה יוכל לבדוק זאת במעמד הרישום למערכת השעות או לקראת סוף אוגוסט מול המחלקה למדעי המדינה שלא חלו תזוזות בשיבוץ הקורסים:

 

תקשורת ומדעי המדינה שנה א'

תקשורת ומדעי המדינה שנה ב'

מערכת שעות קורסי בחירה וסמינריונים

 

בנוסף יש חובת הבעה , אנגלית וקורסי העשרה / כלליים ( על כך ניתן הסבר מפורט בהנחיות לרישום , לקראת ההרשמה באילנט)תקשורת ראשי 25ש"ש, מדעי המדינה ראשי 26 ש"ש, יהדות 10 ש"ש ( לסטודנטים שהחלו לימודים בתשע"ז) ותיקים נדרשים ב- 14ש"ש יהדות.

לנרשמים לתואר ראשון בתקשורת, יש אפשרות, על בסיס אישי, לשלב כבר בשנת הלימודים השניה לתואר בתקשורת, לימודים לקראת תעודת הוראה. ניתן לסיים את התואר ואת תעודת ההוראה במקביל.

 

* ביה"ס שומר לעצמו את הזכות לערוך שינויים בתנאי הקבלה ובתכניות הלימודים

תאריך עדכון אחרון : 21/11/2021