דו חוגי מובנה - תקשורת ומדעי המדינה

תוכנית לתואר ראשון במסלול דו חוגי מובנה תקשורת - מדעי המדינה

כוחה הרב של התקשורת בעיצוב חיינו, בשילוב עם המצב הביטחוני והייחדויות הגיאו-פוליטית של ישראל, הופכים את לימודי התקשורת הפוליטית לחשובים ולמשמעותיים ביותר. המסלול המוצע, משלב בין לימודי תיאוריה וביקורת על התקשורת, אמצעי התקשורת וגופי התקשורת לבין לימודי מדע המדינה, יחסים בינלאומיים ופוליטיקה.

לימודי תקשורת פוליטית מאפשרים לסדטונט ראייה רחבה והבנה עמוקה של ההתנהלות הפוליטית הישראלית והעולמית , מבנה המשטרים והסיבות לבחירה וביצוע של פעולות מסוימות על פני אחרות, כמו גם הסתכלות דרך אמצעי התקשורת על הנושא ומתן ביקורת על המתרחש.

תיאור המסלול:

מסלול דו-חוגי תקשורת – מדעי-המדינה משלב בין שני תחומים המשלימים זה את זה מאז ומתמיד, מתקופת הרטוריקה של אנשי יוון העתיקה ועד ימינו אנו. השינויים בעולם התקשורת מלווים משטרים שונים, וגם מהווים גורם מכריע בהפלתם, מהכתבים שהשפיעו על המהפכה הצרפתית ועד לפוסטים שהשפיעו על האביב הערבי ב- 2011 והצלת המשטר בטורקיה ב- 2016. המשולש של יחסים בין ממשל, תקשורת ודעת קהל הוא מורכב, מרתק וחשוב מאין כמוהו ועל כך נלמד ונבחן בותכנית לימודים משולבת זו.

 

ייחודיות המסלול:

בשנים האחרונות אנו עדים למהפכה טכנולוגית-דיגיטלית בה הפכה התקשורת לגורם משמעותי ובלתי נפרד מחיי היומיום. התקשורת, אם כן, היא המקור העיקרי ממנו אנו לומדים על המתרחש בארץ ובעולם, והיבטיה ניכרים בכול. כוחה הרב של התקשורת בעיצוב חיינו- ולאחרונה היכולת שלנו גם לעצב את התקשורת- הופכים את לימודי התקשורת הפוליטית ליוצאי דופן בחשיבותם. עובדה זו מקבלת משנה תוקף בהתחשב במצב הביטחוני בסביבה הגיאופוליטית הייחודית בה מתקיימת מדינת ישראל. המסלול המוצע משלב בין לימודי תיאוריה וביקורת על התקשורת ופרקטיקה עם המדיה, לבין לימודי מדעי המדינה, יחסים בינלאומיים ופוליטיקה.

 

אפשרויות תעסוקה:

שילוב שני המסלולים פותח בפני הסטודנט מגוון אפשרויות תעסוקה בכל התחומים הציבוריים: משרדי ממשלה וכנסת ( יועצי תקשורת, דוברים וכו') ; חברות עסקיות (תקשורת שיווקית : Marcom) ; עמותות ואירגונים ציבוריים וביטחוניים ( ניהול תקשורת פנים וחוץ ארגונית); וכמובן , גם בתחום התקשורת עצמה, כגון ערוצי חדשות במדיה אלקטרונית וכתובה,תקשורת חדשה, פרסום , שיווק, דוברות, יחסי ציבור ועוד.

היקף הלימודים

במסלול דו חוגי מובנה תקשורת מדעי המדינה  ילמד הסטודנט תקשורת כמסלול ראשי, 25 ש"ש ומדעי המדינה כמסלול ראשי נוסף בהיקף של 26 ש"ש,

בכך יתמחה הסטודנט בלימודי תקשורת תוך שילוב תחום מדעי המדינה שיהווה השלמה והרחבה ללימודי התקשורת.

תואר ראשון במסלול זה מתפרש על פני 3 שנים וכולל קורסי חובה, קורסי בחירה וסמינריונים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לביה"ס לתקשורת כוללים ציון משוקלל של פסיכומטרי ובגרות. תנאים אלו משתנים מדי שנה על-פי היצע וביקוש. 

סטודנט בעל ממוצע 98 ומעלה בבגרות, לא מחויב בפסיכומטרי. במקרה זה יש לגשת למבחן אמי"ר/אמיר"ם לקביעת רמת האנגלית.

שימו לב- כי יש לעמוד בתנאי הקבלה בשתי המחלקות.

בדקו את סיכויי הקבלה שלכם 

מחשבון סיכויי קבלה: https://shoham.biu.ac.il/kabala/

תנאי קבלה לפי ממוצע בגרות ללא פסיכומטרי: https://www.biu.ac.il/registration-and-admission/information/acceptance-no-psychometry

תנאי קבלה לבוגרי מוסדות חרדים: https://www.biu.ac.il/page/11454

תנאי קבלה לבעלי תעודות מחו"ל: https://www.biu.ac.il/page/9139

 

מערכת שעות לשנה"ל תשפ"ד

מצורפים קישורים למערכות בתקשורת דו ראשי מובנה עם מדעי המדינה לשנים א'+ב'. לתשומת ליבכם, ייתכנו שינויים במערכת השעות ויש לוודא מול מזכירות בית הספר לתקשורת לקראת סוף אוגוסט אם בוצעו שינויים במערכת השעות של תקשורת.

הקורסים של מדעי המדינה המופיעים במערכת המוצגת באתר זה, הם על פי מערכת שנשלחה אלינו ממדעי המדינה ולנוחיותכם. לתשומת ליבכם, במערכות אלו מופיעים רק קורסי החובה במדעי המדינה, קורסי הבחירה והסמינריונים במדעי המדינה רבים ומגוונים וניתן לברר זאת מול המחלקה למדעי המדינה. סטודנט שרוצה לוודא לגבי שיבוץ סופי של קורסים במדעי המדינה, יוכל לבדוק בעת הרישום למערכת השעות או לקראת סוף אוגוסט  שלא חלו תזוזות בשיבוץ הקורסים, הבירור מול המחלקה למדעי המדינה.

תקשורת ומדעי המדינה שנה א'

תקשורת ומדעי המדינה שנה ב'

קורסי בחירה וסמינריונים שנה ב' וג'

בנוסף יש חובת הבעה, אנגלית וקורסי העשרה / כלליים ( על כך ניתן הסבר מפורט בהנחיות לרישום , לקראת ההרשמה באילנט) תקשורת ראשי 25ש"ש, מדעי המדינה ראשי 26 ש"ש, יהדות 10 ש"ש 

לנרשמים לתואר ראשון בתקשורת, יש אפשרות, על בסיס אישי, לשלב כבר בשנת הלימודים השנייה לתואר בתקשורת, לימודים לקראת תעודת הוראה. ניתן לסיים את התואר ואת תעודת ההוראה במקביל.

 

* ביה"ס שומר לעצמו את הזכות לערוך שינויים בתנאי הקבלה ובתכניות הלימודים

 לקבלת מידע נוסף:

Phone number  03-531-7061
Email Icon  comm.office@biu.ac.il