המתמחים – גרסת ביה"ס לתקשורת

אליה מרקוביץ', תאגיד "כאן" 

אליה מרקוביץקורס ההתמחות שלנו לשנת תשפ"א יצא לדרך!  אליה מרקוביץ', שובץ להתמחות בתאגיד השידור הציבורי "כאן" כתחקירן בתוכנית "הכול פוליטי", שמוגשת על ידי אסף ליברמן. 

"הצטרפתי למערכת התוכנית בטיימינג מושלם בשביל סטודנט לתקשורת שגם ככה מחובר עם אקטואליה ופוליטיקה לווריד. מכיוון שכך, ניצלתי את ההזדמנות כדי להגיע למערכת גם מעבר לזמנים שנדרשים לי לשם ביצוע התפקיד. כך יצא לי להיות בקונטרול (נו, החדר שבו נמצא זה שלוחש\צועק באוזניה?) בתוכנית שבה הגיעו כל ראשי המפלגות להתראיין מספר ימים לפני הבחירות. 

מכיוון שאני רואה בהתמחות בכלל ובתזמון של כניסה לכלי תקשורת בתקופת הבחירות הזדמנות בלתי רגילה, ביקשתי גם להשתבץ בצוות ההפקה של תוכנית הבוקר ביום שלאחר הבחירות. היה מעניין מאוד מכיוון שיצא לי להכיר גם חלק אחר שאינו קשור לתוכן, אלא להפקה עצמה. מצאתי את עצמי מחפש מרואיינים מתאימים לאייטם מסוים שהעורכת רצתה (וגם הצלחתי למצוא אחת!), להכין את המרואיין לקראת התוכנית, לעשות תחקיר בשביל המגישה וגם להיות באולפן כדי לקבל ולהכניס אותו לשידור. 

אני חושב שהתמחות מעשית היא הדבר הטוב ביותר שסטודנט לתקשורת יכול לעשות במהלך לימודי התואר. בנוסף להתמחות עצמה וכהכנה אליה עברנו סדנה לכתיבת קורות חיים. זו סדנה סופר חשובה מכיוון שקורות חיים הם הכלי הראשוני ולכן החשוב ביותר שבו אנו מצטיידים על מנת להיכנס לשוק העבודה. בסדנה למדנו איך כותבים קורות חיים באופן כללי וגם מיקדנו את כתיבת קורות החיים כך שיהיו רלוונטיים למקומות העבודה אליהם שובצנו לראיונות".

 

דבורה פרמן, הקרן לידידות

דבורה פרמןדבורה פרמן השתלבה בקרן לידידות, אחד מהארגונים הפילנטרופיים הגדולים בישראל. פעילות הארגון מתפרשת על תחומים רבים ומגוונים -רווחה, ביטחון ו...עלייה. עלייה אמרנו? או! קבלו סיפור קטן על כפפה ויד:

"כעולה חדשה (כמעט 6 שנים כבר .. אבל מי סופר), ידעתי שאני רוצה לעסוק בעולים חדשים ולא יכולתי לדמיין שימצאו עבורי מקום בו אוכל לעסוק לא רק עם עולים, אלא ישירות עם עולים מברזיל, המדינה שבה נולדתי. מקום ההתמחות כאילו נתפר בשבילי! 

כשהגעתי להתמחות, יואל, מנהל הדיגיטל, סיפר לי על התכניות שלו. אחת המטרות הייתה ליצור אתרים עבור העולים ב-4 שפות, ואיזה פלא ! - אחד מהם הוא אתר בפורטוגזית, שפת האם שלי! הפרוייקט הזה הפך מהר מאד ל"בייבי" שלי. אוטוטו יוצאת הגרסה הראשונית של האתר. מרגש ממש.

לפני שהגעתי לקרן התראיינתי למקום אחר ויצאתי ממנו פשוט בבכי. בדיעבד אני שמחה שלא בחרתי במקום האחר, שפחות התאים לי ולמה שאני יכולה להביא מעצמי" דבורה מתארת כיצד היא משתדלת לקחת כמה שיותר מהתהליך, לספוג ידע, הבנה וכישורים על התחום דרך מקום העבודה והאנשים שהיא פוגשת בארגון. "מסכן הבוס שלי", אומרת דבורה, "כל שבוע אני מגיעה עם מלא שאלות כאילו הוא המורה הפרטי שלי. אבל לשם כך התכנסנו, לא? ללמוד ולהתפתח".

עושה רושם שהבוס שעליו מדברת דבורה, יואל הלחמי, מנהל הדיגיטל בקרן, דווקא מרוצה מהמצב. "רעיון החיבור של מתמחה הוא מבורך, ועוד יותר החיבור הספציפי של דבורה שהתאים לשני הצדדים כמו כפפה ליד. כמרצה לאוריינות דיגיטלית בעברי אני מאוד נהנה להעביר את הידע שלי בתחום, מאוד מאמין בלמידה והתפתחות מתוך עשייה. השילוב של הרקע שדבורה מגיעה איתו וגם היכולות המקצועיות שלה ויכולת הלמידה המהירה, גרמו להשתלבות שלה במשימות להיות לעזר מדהים עבור הקרן והמשימה שלה בתחום הדיגיטל של הארגון".  

 

מיתר ארטורה, מתמחה במשרד יחסי הציבור של שרית בירן יח״צ אמנים.

מיתר ארטורה"רציתי ללמוד על עולם היח״צ יותר לעומק. זה עולם מלא וגדול שמכיל בתוכו הרבה יותר דברים ממה שחשבתי", מספרת מיתר.

"במסגרת ההתמחות הייתי במספר ימי צילום (שווה להיות מאחורי הקלעים ולראות את התכנית לפני כולם?). ביום צילום צריך לדאוג לשים לב לכל הפרטים הכי קטנים.

התעסקתי גם בהפצת הודעות שונות לעיתונות. החל מניסוח ההודעה וכלה בהפצתה לגורמים הרלוונטים". מיתר מספרת על תחושתה כי עליה להגדיל ראש, ליזום, להיות יצירתית בחשיבה ולזהות הזדמנויות וגורמים רלוונטיים לקידום המטרות השונות של הלקוחות השונים. "העבודה עם שרית מדהימה", משתפת מיתר, "אני מקבלת ממנה כלים רבים ברמה הפרקטית ואני מרגישה שלמרות שאני מתמחה, שרית קשובה לרעיונות שאני מעלה ומתייחסת אליהם במלוא הרצינות וזו תחושה מאד טובה".

וגם לבירן, החונכת את מיתר, יש מה להוסיף על העבודה המשותפת: "מיתר נהדרת ולומדת תוך כדי תנועה. היא מצטרפת אלי לשטח, והספיקה ללוות צילומי הופעות, סט של קמפיין ותוכניות טלויזיה. אני מאמינה שלימוד פרקטי ויצירתיות יתרמו לה בעתיד בכל מקום בו תשתלב".